Centrum przygotowujące do egzaminów certyfikujących FCE, CAE, CPE, angielski

Logo Cambridge Masters

Zapytaj o ofertę

Zadzwoń: +48 602 636 546 lub umów się online:

Created by Cambridge Masters© 2023

24 lipca 2023

Napisz list do rodziny królewskiej i otrzymaj odpowiedź!

Wiele osób nie jest świadomych, że członkowie rodzin królewskich reagują na otrzymane listy. Zazwyczaj listy są podpisywane przez wyznaczone osoby (damy dworu), jednak czasem zdarza się, że sam Król lub Królowa osobiście złożą na nich swój podpis.

Aby otrzymać taki list, wystarczy napisać własny list zgodnie z protokołem. Wybór tematu jest kluczowy, ponieważ możliwości jest wiele. Można napisać list gratulacyjny z okazji rocznicy ślubu, wyboru na monarchę, urodzin czy narodzin dziecka. Możemy także wyrazić swoje zainteresowanie daną monarchią lub działalnością danej osoby. Im bardziej nasz list będzie oryginalny lub zaskakujący, tym większa szansa, że osoba, do której go kierujemy, podpisze się pod odpowiedzią.

Zazwyczaj na odpowiedź listową czeka się około 3 tygodni lub nawet 2 miesięcy. Oczywiście, czas oczekiwania może się różnić w zależności od państwa, do którego piszemy oraz rodzaju uroczystości. Na przykład, odpowiedź na list z podziękowaniem za kondolencje po śmierci Królowej Elżbiety II oczekiwana była około 7 miesięcy, natomiast na podziękowanie za życzenia z okazji 40 urodzin księżnej Catherine odpowiedź nadeszła już po 3 tygodniach.

List zgodny z protokołem, czyli jaki?

Przed napisaniem listu do członka rodziny królewskiej istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie odpowiedniego tytułu, jakim posługuje się dany członek rodziny królewskiej, do którego kierujemy list. Na przykład, mąż Królowej Elżbiety nie posiada tytułu Króla, lecz jest Królewskim Małżonkiem, dlatego zwracamy się do niego jako do Księcia Filipa. W innych przypadkach, jak na przykład Monako, odnosimy się do władców jako Książę Albert i Księżna Charlene.

Kolejnym istotnym elementem jest pierwszy zwrot grzecznościowy, który powinniśmy użyć w zależności od tytułu. Do Króla lub Królowej używamy zwrotu „Your Majesty” - Wasza Wysokość, natomiast do Księżniczek, Książąt lub Księżnych używamy „Your Royal Highness” - Wasza Królewska Mość. Wyjątek stanowi para książęca Monako, do której zwracamy się per „Your Serene Highness” - Wasza Najjaśniejsza Wysokość. Po pierwszym zwrocie grzecznościowym, w każdym kolejnym użyciu wystarczy użyć "Sir" lub "Madam", bez powtarzania początkowego zwrotu.

Na zakończenie listu, używamy zwrotu grzecznościowego „Yours sincerely,”. W przypadku chęci wyrażenia swojego poddania wobec Króla Karola III, możemy zakończyć list zwrotem „Sir, I have to be Your Majesty's humble and obedient servant.“

O czym warto pamietać

  • List do członka rodziny królewskiej powinien być odpowiednio sformalizowany, jednak niezbyt osobisty, aby uniknąć potencjalnych urażających elementów.

  • Warto wydrukować adres zwrotny i nakleić go na kopercie, aby zapewnić czytelność, szczególnie jeśli używamy polskich liter, które mogą być nieznane w innych językach. To minimalizuje ryzyko błędnego doręczenia odpowiedzi.

  • List może być napisany odręcznie, co może świadczyć o większym zaangażowaniu i osobistym podejściu. Jednakże istnieje możliwość także wydrukowania listu.

  • Do listu można dołączyć niewielki upominek, na przykład ręcznie wykonaną kartkę świąteczną lub rysunek, szczególnie jeśli jest to prezent od dziecka. Warto jednak unikać dołączania ogólnodostępnych produktów kupionych w sklepach, aby uniknąć wrażenia reklamy.

  • Nie ma wymogu dołączania koperty i znaczka zwrotnego, choć można to zrobić, jeśli chcemy ułatwić odpowiedź.

Królewskie adresy

Wszystkie znane adresy królewskie i nie tylko znajdziecie w galerii artykułu razem z niektórymi odpowiedziami, które otrzymaliśmy.